Slohovka - škol. exkurze

18. června 2010 v 19:43 | Domča |  Já píšu...
Na přání vám opíšu slohovku, která se týká exkurze (jedná se o reportáž):

    Probouzím se s nádherným pocitem týkající se dnešní neúčasti ve škole z důvodu exkurze. S klidem snídám a zjišťuji, zda je v Přerově možné odlovit nějaké cache (keše) týkající se celosvětové hry geocaching. (Následovalo stručné popsání hry a jejich pravidel) Zjišťuji, že ve
amos
Fulneku se jich pár nachází a o něco více i v Přerově. Píšu si nápovědy do poznámek a vydávám se na autobus, který mě veze na místo srazu.
Tato exkurze začíná srazem brzo ráno u Alexandrie, kde se pomalu vytváří menší skupinka s pestrobarevnými deštníky všech barev. Po příjezdu autobusu si vyslechneme pravidla chování a vydáváme se na cestu. Netrvá to moc dlouho a my zjišťujeme, že ridč asi není příliš zdejší, protože netrefí a není si moc jistý, kam že to vlastně jede.
    Přesto všechno nám cesta uteče a my se ocitáme na malinkatém náměstí uprostřed městečka Fulnek, v jehož srdci se nachází morový sloup. Naší první návštěvou je Památník Jana Amose Komenského (v tomto článku dále jako JAK). V kapli nás vítá paní, která nás také provádí celým tímto místem, vypráví nám o životě JAK a promítá nám krátký film. Nevýhoda této kaple je, že je zde až moc dobrá akustika, při které je paní špatně rozumět a člověk se na to musí doslova soustředit. Sandru a Filipa to asi tak hodně zmohlo, a proto tady teď nerušeně spí.Film je docela zdlouhavý, protože většinu z toho už všichni dobře známe a ještě k tomu je to spíše jen mluvené slovo a stále se opakující obrázky. Film je po shlédnutí většinou hodnocen negativně. Následuje prohlídka celého památníku tvořena dvěma patry s mnoha místnostmi a studnou deset metrů hlubokou. Nad každou místností je nápis, o kterou činnost JAK se jednalo. Po prohlídce jsme opět vyhnáni na nemilosrdný déšť, kde se fotíme jako celá třída u sochy JAK. Vracíme se zpátky k morovému sloupu přes náměstí plné dešťové vody, kde nás už očekává autobus a pokračujeme v cestě do Přerova.
    V Přerově nám autobus zastavuje na zastávce, my vystupujeme a vydáváme se napříč deštivým Přerovem přes náměstí až k muzeu. Netrpělivě stojím před pokladnou a nemohu se dočkat, až začnu lovit keš, když ve Fulneku k tomu nebyla vůbec příležitost. Tato keš je uschovaná právě ve zmiňované pokladně, ale k jejímu otevření je třeba znát kód, který musím zjistit.
Průvodce otevírá dveře a prohlídka začíná v loveckém oddělení, kde návštěvníky vítá svou přítomností mamut, na jenž nás průvodce hned upozornil. Pokračujeme do podzemní části muzea týkající se především archeologie. Mezi všemi těmi exempláři mám obavy, že dané nápovědy pro keš přehlédnu, a tak zasvěcuji do tohoto tajemství i Jaňuli, aby mi pomohla. Hned se přesvědčuji, že to nebyla chyba, protože Jaňule nachází Moravanskou Venuši a já si spokojeně zapisuji první číslo kódu. Pokračujeme prohlídkou černé kuchyně a místností plnou hřiven, šperků a vybavením domácností tehdejší doby.

Přesouváme se z podzemí do patra muzea, kde nás údajně čeká školní prostředí za doby JAK. A je tomu tak. Vcházíme do místnosti tehdejší třídy, kde se také nacházejí další nápovědy. Nad tabulí je napsán římskými číslicemi žalm, jehož poslední číslice je již druhé číslo kódu. Na tomto patře nás čekají ještě další třídy. Vždy vejdeme do třídy a sedáme si do lavic, ze kterých posloucháme výklad průvodce, případně obdivujeme staré Čítanky a místa určená pro inkoust. Jak tak vidím, nejen mi připomínají popelníky.
Ve třídách pro nižších ročníků se nachází na zlobivé žáky malá metlička a ve třídách vyšších ročníků je už metlička nahrazena rákoskou. V jedné třídě se pozastavuji nad školním řádem, který v minulosti zavedl na školách úplně jiný režim než je tomu dnes. To ovšem nemění nic na tom, že se mi toto zrekonstruované školské prostředí líbí. Výjimkou není ani slušně vybavený kabinet plný pomůcek, o kterých by se nám na naší škole mohlo možná tak jenom zdát.
Vyčerpávající množství informací začíná působit už i na nás, kdy každého začínají bolet nohy a cítíme příchod únavy, ale pokračujeme dále do galerie obrazů, vojenské části a do početné místnosti s motýli, brouky, pavouky, kobylkami a jiným hmyzem, která má ještě pokračování do místnosti plné minerálů. První patro muzea je úspěšně za námi a vydáváme se do schodů na zámeckou věž přibližně asi s osmdesáti schody. Třetí a taky poslední číslo kódu se nachází v této zámecké věži, která je plná zvonů. Barokní zvon s číslem 21 ukrývá poslední číslo pod poslední číslicí data výroby. Ještě se kocháme výhledem z věže do okolí a já už se nemůžu dočkat na další odlovenou keš ve sbírce. Prohlídka končí, u pokladny požádám o vydání a dostávám keš. Zadávám postupně mi odtajněný kód, kochám se a zapisuji do logbooku.
Před odjezdem do Ostravy máme ještě hodinový rozchod v centru, kde se má hladová Jaňule nasytí v jednom z místních fast foodu. Pokoušíme se ještě o jeden odlov keše, ale tentokrát neúspěšně. V momentě, kdy přichází potřeba dostavit se na záchod, stavujeme se do cukrárny. Bohužel záchod je pouze pro zákazníky. Nechce se mi už dále běhat v tom dešti po městě a shánět jiný záchod, proto si objednávám dortík. Po dortíku mě zjištění, že dámský záchod není v provozu nemile překvapí a tajně se rychle vkrádám na pánský. Naštěstí vše proběhlo hladce a bez přistižení opačným pohlavím... Následuje už jen cesta na místo srazu, dlouhé čekání na opožděného řidiče autobusu a návrat domů o pár hodin později než se předpokládalo.
    Celou exkurzi až na počasí hodnotím velice kladným názorem. Je možné, že můj názor by byl zcela jiný, kdybych si ji nezpříjemnila geocachingem nebo taky ne. Každopádně věcí, kterou teď znám i při probuzení o půlnoci je narození JAK. V Přerově nám totiž průvodce řekl pomůcku, díky které se to dobře pamatuje. Rok 1492 jako rok objevení Ameriky nebo nadmořská výška Pradědu, přičemž při přičtení 100let dostáváme rok narození.

Ze slohovky jsem dostala 2. Občas údajně nevhodně použitá slovní spojení, ale i tak se profesorka prý docela dobře pobavila a konečně dozvěděla něco o geocachingu ;).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama