Україна a Slovensko (AKTUALIZACE !!!)

30. dubna 2010 v 23:24 | Domča |  Já píšu...
Je to už asi dva týdny, co jsem se vrátila z Ukrajiny, ale nějak poslední dobou nebyl čas vůbec napsat... Je to trošku delší, tak to máte rozděleno na dvě části. Tak do toho.

Pátek - Slovensko
Pamatuji si na den, kdy jsme odjížděli. Ráno jsem musela do školy, přišla jsem domů, měla pár hodin a pak směr sraz. Je zvláštní, že vždycky jak odjíždím někam pryč na delší dobu, tak při cestě v autě v rádiu slyším mé oblíbené a někdy vzpomínkové písničky - zajímavé...
První cíl bylo Slovensko, kde jsme přijeli večer, měli jen zkoušku, všichni pokecali a tak.
Sobota - cesta na Ukrajinu
Druhý den koncert, rozchod v Žilině, focení, posezení v kavárně a mé shánění kartáčku na zuby, protože já trdlo ho nechala doma...fůj.
Večer jsme se vydali opět na cestu směr Ukrajina. Cesta byla docela zdlouhavá. Na hranicích jsme čekali někdy o půlnoci jen dvě hoďky s menším úplatkem jak říkal "na kafčo..". Nějak jsem nemohla celou noc v buse usnout nebo spíše přijít na netlačivou polohu vhodnou pro spánek, tak jsem jen poslouchala hudbu, koukala ven z okna a přemýšlela. Teda aspoň do doby, než jsme se objevili v nějaké šílené sněhové bouři, kolem desítky centimetrů sněhu, vánice, že nešlo vidět na metr před busem. Hm, a člověk si vzpomene, že má vlastně s sebou jen conversky a letní bundu. Uf, za několik hodin jsme z toho byli venku.
1

Neděle - aquapark
Přijeli jsme o něco později, než se očekávalo a nebyl už čas na spánek, který byl původně v plánu a taky má jediná spánková záchrana (takže den bez spánku). Snídaně a hurá na koncert! 
Po koncertě typická foto hra, kdy jsme měli rozchod po centru, hledali a fotili se před památkami, co jsme měli na obrázku. A pak hurá do aquaparku. Tam jsem se teda vyřádila. Plno tobogánů, zábava, volný pád, bitky v bazénu, vířivky.. wow :). Nejlepší snad volný pád - jet na takovém nafukovacím člunu po zádech dolů. To ještě teď cítím jak jsem měla zrychlený tep, když si na to vzpomenu. Nebo trychtýř, bludiště,... Tam to bylo vážně skvělé! 
Pondělí - státní smutek
Jsme už všichni v autobuse připraveni jet na naše další koncerty, když v tom nám jeden z vedoucích oznámí, že dneska nesmí být žádné koncerty z důvodu státního smutku, a proto byly přesunuty na jiný den. (Určitě všichni víte o tragédii polského prezidenta a dalších při pádu letadla.) Odpadl nám půldenní program a vymýšlí se, co dělat celý den. Nakonec nákupní centrum (nakoupení vodek), další volno ve městě s hledáním kaváren a restaurací, protože mě nebavilo chodit pořád do Meku jako všechny ostatní. Večer nám ukrajinci připravili ukrajinský večer, kdy jsme měli na véču boršč, učili se jejich tanec a tak různě, ale bylo to fajn :)...
Úterý - noční město
V tento den dva koncerty a večerní město. Když se jdete projít do večerního města, je vše úžasné romantické. Vyšli jsme na nějaké vyhlídkové místo u nějakého pomníku, na které se šlo po cestě osvícené lampičkami a nahoře byl úžasný výhled do širokého okolí na všechny strany dokola a na celé noční město Lvov. Člověk si nepřipadal vůbec jako na Ukrajině. Byl tam třeba i jeden zamilovaný pár, co si tam otevřel vínko a určitě měl dokonalý večer.
4

Středa - poslední den
Na tento den bylo přesunuto pár našich koncertů z dne státního smutku a byl to snad nejnáročnější den, co se programu týče. Hned ráno dva koncerty. Ten druhý a taky náš poslední oficiální koncert tohoto turné byl dokonalý. Ani to neumím popsat. Všichni jsme jeli úplně naplno až z nás všech tekly proudy potu, když v tom se lidé postavili ze židlí, začali tančit a řvát. Vámi projela taková vlna energie od hlavy až k patě, která byla zakončena husinou a neuvěřitelně skvělým pocitem. Bylo vidět jak ze sboru všichni jeli okamžitě na 110%, začali jsme skákat až se třepalo celé pódium, tančili naplno a prožívali to. Po koncertě neskutečný křik od publika a neuvěřitelná radost...JO!!! Zvukař nám potvrdil, že v sále v tu chvíli naměřil 110decibelů a to je dost. Vážně se to nedá popsat. Museli by jste to zažít... Každopádně to byl pocit, co jsem měla snad poprvé z koncertu :). Taky jsem ten den rozdala pár autogramů, které si vyžádali a pár úsměvů na fotky.. heh :D!
Čekal nás aquapark a opět tobogány a volný pád!
Večer ještě menší zkouška/koncert, balení, loučení s amíky, fotky, smutné pohledy a achjo domů.
Při cestě zpátky utrácení posledních hřiven na benzínkách, na hranicích tentokrát tři hoďky na polské straně při vstupu do eu, kvůli našemu autíčku s aparaturou, různé vtípky a překlepy,...
Víte, co je vážně vtipné? Jak mám ten problém usnout v autobuse v noci, tak jsem vedla rozhovor a usnula uprostřed něj :X :D... sice jen asi na hodinu, ale chudák dotyčný.
Ranní depkový příjezd do Ostravy...

A teď tak trošku obecně:

Hygiena
Pokud jsem někdy o naší škole říkala, že je ve špatné stavu, beru to zpět. Záchody byly vždycky velice "vtipné". (Tam, kde jsme byli ubytovaní naštěstí ne.) Většinou bez prkýnka pouze s takovou deskou od krku po kolena místo dveří a někdy i ne ten záchod = turecké záchody. Toaletní papír většinou výjimkou.
Mají tam nastaveno, že jim voda teče čtyři hodiny denně a ještě k tomu mají množství, které mohou spotřebovat + rezervy. My to bohužel první den nevěděli a spotřebovaly se nám i ty rezervy, a tak jsme byli další den bez vody (+splachování na wc)...ble.
Pitná voda netekla, měli jsme s sebou balenou ve velkých kanystrech. 
2

Lidé
Nevím proč, ale přišlo mi, že třeba na těch školách ta děcka smrděla dalo by se říct nějakou zatuchlinou. Ale tak oni říkali zase to samé o nás.. To víte, každý měl svou vůni a styl, proto jsme byli vždy středem pozornosti. 
Nikde jsem tam neviděla třeba barbínky, co jsou u nás. Byly tam všude klasické staré bábušky v šátcích, ruská móda s květinovými vzory a občas šílený make-up. Jinak přátelští, milí. Rozumět ukrajinsky se docela dalo.
Město + doprava
Centrum Lvovu jako všechna centra upravené a hezké. Myslím, že jet do hor, tak teprve zažijeme tu chudobu, kterou si člověk vybaví při pomyšlení na Ukrajinu, ale ve městě tomu to fakt není. I ten aquapark naprosto luxusní. Zvláštností je, že v centru v neděli nesmí jezdit auta, pouze tramvaje. Je v něm plno hezkých památek, mnoho pomníků, soch a na každém rohu a obchodu ukrajinská vlajka různých velikostí (při dni smutku úplně každá s černým praporkem), dále pár trhů, spousta kaváren, Mc Donaldů a lidí. 
Pokud jste byli v Řecku, tak určitě víte, kolik je tam toulavých koček a psů. Na Ukrajině je tomu taky tak, ale ty kočky tak úplně ne. Spíše psi a to v areálu školy a všude.
Cesty jsou zde v naprosto katastrofickém stavu. Díra na každém půlmetru, různě kopcovitá a popraskaná vozovka. Většina aut odpružená s vyvýšenými podvozky. Jinak auta jak žigulové, tak i normální dodávky a občas i nějaká audi.. jak v které části města. 
Jezdila zde dokonce i tramvaj. "V Ostravě si za projížďku historickou tramvají musíte platit, tady to máte za pár hřiven" myslím ani nepotřebuje komentář. Když si představíte ty šílené cesty a na nich koleje, máte i strach do tramvaje nastoupit. Je stejná jako u nás ty staré tramvaje, trošku potrhaná v místě "harmoniky" a trošku prorezlá, ale hlavně, že jezdí. Jízdenky si snad nechám zarámovat a cvakání je u nich formou strčení do takové mezírky, daní páčky dolů a ono vám to tam procvakne pár dírek :D :)!
Autobusy = u nás mikrobusy, podobné safari busu :D.
3
Jídlo
Jednou jsme jako školní oběd dostali boršč v hrnečku a jako druhé jsme dostali dezertní talířek, na něm něco na způsob řízku ve velikosti asi chodidla ročního dítěte a tak dvě lžičky bramborové kaše rozetřené po celém talíři. A to si jako srandu nedělám :D!


Jsem opravdu moc ráda, že jsem tam jela :). Stálo to za to, poznala jsem skvělé lidi, sblížila se s lidmi v ts, poznala zase jinou kulturu, nakoupila suvenýry, zažila věci, co bych asi nezažila a bylo to skvělé :).
(fotky z mé vlastní tvorby a video od Toma)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama